Znakomita, polska autorka

Olga Tokarczuk

Gdyby wymieniać nagrody, jakie Olga Tokarczuk ze sklepu internetowego www.taniaksiazka.pl do tej pory zdobyła w swoim życiu, to trzeba by poświęcić bardzo dużo czasu. Trzeba przyznać, że jest to jedna z najbardziej wyrazistych twarzy, jeżeli chodzi o rynek literacki. Nie tylko polski, ale również zagraniczny. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Chyba więc nikogo nie dziwi fakt, że w 2019 roku Tokarczuk dołączyła do laureatów Nagrody Nobla. Sala autorka jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do tego podczas studiów, w ramach wolontariatu, Tokarczuk opiekowała się chorymi psychicznie. Po zakończeniu edukacji, pani psycholog przez pewien czas pracowała w swoim zawodzie, ale po jakimś czasie w całości poświęciła się pisaniu. Był to bardzo dobry krok, dzięki czemu współcześni czytelnicy mogą cieszyć się obecnością wielu znakomitych książek na rynku.

“Czuły narrator”

Jedna z najbardziej oczekiwanych książek, która ukazała się pod koniec 2020 roku. Wszyscy byli bowiem ciekawi tego, co po wręczeniu Nobla, Tokarczuk będzie chciała powiedzieć wszystkim czytelnikom. Autorka nie zawiodła, umieszczając w środku kilkanaście wartościowych esejów. Jeden z nich to Mowa Noblowska, która już podczas wręczania nagrody wzbudziła ogromne zdumienie i zachwyt. Teraz wszyscy mogą ponownie się z nią zapoznać, a słowa w niej zawarte wziąć głęboko do serca. Oprócz tego w książce można znaleźć nawiązania do warsztatu autorskiego. Tokarczuk zrobiła coś, czego do tej pory nie robiła – zaprosiła wszystkich do swojego świata. Do miejsca, gdzie rozpoczyna się tworzenie postaci, akcji, czasu. Wszyscy mają szansę przyjrzeć się temu, na czym polega praca autorki, jak wiele wysiłku musi w nią włożyć, aby móc stworzyć wielkie dzieła literackie.

“Gra na wielu bębenkach”

Jedna z tych książek, która szeroko jest komentowana do dzisiaj. Krytycy literaccy, inni autorzy, jak również sami czytelnicy nie mogą wyjść z zachwytu, że taka książka powstała. Ciężko opisać ją w kilku zdaniach, ponieważ autorka opisała tu tak wiele. Są tu elementy baśniowe, które sprawiają, że książka jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Do tego można zauważyć tutaj, że Tokarczuk należy do osób kochających się angażować politycznie. Nie brakuje tutaj też życiowych przemyśleń, które są tak cenne dla każdego człowieka. Kilkanaście niezwiązanych ze sobą rozdziałów tworzy niesamowity obraz, który pochłania do głębi. Kolejna książka Olgi Tokarczuk wobec której w żaden sposób nie można przejść obojętnie.

Liść - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com